• BITCOIN/TL
  533085,107
  % 0,80
 • ETHEREUM/TL
  33739
  % -0,24
 • RIPPLE/TL
  9.09
  % 3,68
 • BITCOIN CASH/TL
  2352.86,722
  % -1,52
 • LITECOIN/TL
  1758.48
  % -1,37
 • COSMOS HUB/TL
  212.71
  % -1,28
 • CARDANO/TL
  6.74
  % -1,37
 • TETHER/TL
  19.11
  % 0,18

Teklif Savaşları

Teklif Savaşları

İngiliz süpermarket zinciri Morrisons‘un hisseleri, ABD merkezli üçüncü bir özel sermaye şirketinin bir teklifi düşündüğünü söyledikten sonra yatırımcılar şirket için bir teklif Savaşı olasılığını değerlendirirken %11 arttı

İngiliz süpermarket zinciri Morrisons‘un hisseleri Pazartesi günü %11 arttı, çünkü yatırımcılar ABD merkezli üçüncü bir yatırım şirketinin bir teklifi düşündüğünü söyledikten sonra şirket için bir teklif Savaşı olasılığını değerlendirdiler.

Özel sermaye şirketi Apollo Global Management, “Morrisonlar için olası bir teklifi değerlendirmenin ön aşamalarında” olduğunu ve henüz resmi bir yaklaşımın yapılmadığını belirtti.

Apollo yaptığı açıklamada,” herhangi bir teklifin yapılacağına veya böyle bir teklifin yapılabileceği şartlara dair hiçbir kesinlik olamaz. ” dedi.

Söz konusu açıklama, perakendecinin Fortress Investment liderliğindeki bir grup yatırımcıdan 6,3 milyar sterlin (8,7 milyar dolar) devralma kararı aldığını açıklamasının ardından geldi. Borç eklendiğinde, bu teklif 9,5 milyar lira değerinde.

Morrisons‘un hisse fiyatı, Apollo’nun açıklamasının ardından pazartesi sabahı Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda %11’den fazla artarak 266 peni civarındaydı.

Yaklaşık 110.000 çalışanı olan şirket, İngiltere genelinde 497 mağaza ve 339 benzin istasyonu işletmektedir.

Mevcut hisse fiyatı, Fortress ve ortakları, Kanada emeklilik planı yatırım Kurulu ve Koch Gayrimenkul Yatırımları’nın kararlaştırılan teklifinden elde edilen değerlemeden daha yüksektir. Bu, hissedarların hisse başına 252 peni artı 2 peni özel temettü alacağını görecek.

Anlaşma, özel sermaye şirketi Clayton, Dubilier & Rice’ın Morrisons yönetim kurulunun şirketi değer düşüklüğüne uğrattığını söylediği için reddettiği 5.5 milyar sterlinlik bir yaklaşım sergilemesinden yaklaşık iki hafta sonra gerçekleşti.

Neil Wilson, Baş Piyasa analisti Markets.com.hisse başına 280 peni civarında potansiyel bir “nakavt” a kadar birkaç teklif daha olabileceğini söyledi.

“Akranlarına karşı ucuz olan İngiltere şirketlerini bekleyen özel sermaye parası miktarı hakkında oldukça düzenli bir şekilde konuştuk” diye belirtti

Özel sermaye şirketleri genellikle değer düşüklüğüne uğramış şirketleri satın alır ve daha sonra maliyetleri düşürmenin ve karı karla satmadan önce karı artırmanın yollarını ararlar. İngiliz varlıklarının, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması ve koronavirüs pandemisinin bir sonucu olarak olabileceklerinden daha ucuz olduğu düşünülmektedir.

kaynak:independent.co.uk