• BITCOIN/TL
  531764,146
  % -0,01
 • ETHEREUM/TL
  33692
  % -0,61
 • RIPPLE/TL
  9.33
  % 6,80
 • BITCOIN CASH/TL
  2359.88,489
  % -1,40
 • LITECOIN/TL
  1763.03
  % -1,21
 • COSMOS HUB/TL
  213.1
  % -1,14
 • CARDANO/TL
  6.79
  % -0,93
 • TETHER/TL
  19.1
  % 0,20

TEB Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

TEB Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

TEB Yapılan eft nasıl iptal edilir? Elektronik Fon Transferi anlamına gelen EFT bir bankadan farklı bir bankaya TL cinsinden yapılan para transferlerinin genel adıdır. EFT’de tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz yazılmasına dikkat edilmelidir yapacağınız bir hata hayati öneme sahip olabilir.Hatta IBAN numarası olmadan yapılan EFT’lerde artık bankalar sorumluluk kabul etmiyor. Ancak her bilgi doğru yazılsa bile bazen gönderici kişi bu EFT’nin karşı tarafa ulaşmadan iptal edilmesini istiyor. Bunun yanında yanlış yapılan EFT‘lerin de iptalleri yine müşteriler tarafından talep ediliyor.

TEB Mesai Saatleri Dışında EFT İptalleri

Türkiye Ekonomi Bankası‘nda Mesai saatleri dışında yapılan EFT’ler zaten karşı tarafın hesabına bir sonraki mesai saatine kadar ulaşmaz. Bu süre zarfında hala göndericinin hesabında bekleyen para eğer EFT iptal edilmez ise mesai saatibaşlar başlamaz karşı hesaba geçer. Bu sebeple gönderici kişi talimat olarak sistemde bekleyen bu EFT’yi müşteri hizmetlerinde iptal ettirebilir. Böylelikle tutar hiçbir şekilde gönderici kişinin hesabından çıkmaz. Ancak gönderici hesaptan çıkmayan tutara güvenerek EFT işleminin yapılmadığını düşünürse hata eder. Çünkü talimat olarak sırada bekleyen bu işlem mesai saati başlangıcında gerçekleşir.

TEB Mesai Saatleri İçinde EFT İptalleri

Teb için konuşmak gerekirse mesai saatleri içinde yapılan EFT iptallerinde son derece hızlı olmak gerekir. Anlık olmasa dahi birkaç dakika ya da saat içinde tutar karşı tarafın hesabına geçer. Bu nedenle gönderici kişi hemen bankasını arayarak işlemin durdurulmasını talep etmelidir. Ayrıca bu bir dolandırıcılık işlemi ise gönderici kişinin bankası karşı bankaya bilgilendirme sağlayabilir. Ancak yine de göndericinin hür iradesi ile yaptığı tutar karşı tarafın hesabına geçmiş ve karşı taraf bu parayı hesaptan çekmiş ise bankaların sorumluluğu bu noktada biter. Gönderici kişi isterse dolandırıcı kişi için hukuksal yollara başvuru sağlayabilir.

Alıcı Hesap Hatalı İse EFT İptalleri

Alıcı hesap numarasında, IBAN numarasında, adında ya da soyadında bir hata var ise EFT ya gönderici kişinin banka havuzunda ya da alıcı kişinin banka havuzunda bekler. Herhangi bir yere ulaştırılamayan bu para gönderici kişinin iptal talebi ile yine kendisine iade edilir. Ancak bu iade süreci hemen gerçekleşmez. Bankalar arası yazışma süreçlerine ve yoğunluklarına bağlı olmak koşulu ile 1 ya da 2 hafta içinde tutar gönderici hesabına iade edilir.Yanlış eft yi iptal etme işlemi de bu şekilde yapılmaktadır.