• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Kripto Sanat Eseri Sattı,Vergi Ödeyecek

Kripto Sanat Eseri Sattı,Vergi Ödeyecek

Şimdiye kadar satılan en yüksek fiyatlı dijital sanat yapıtı olarak dikkatleri çeken Everdays: The First 5000 Days, şimdide satış sonrası sanatkarın ödeyeceği vergi ölçüsü ile konuşuluyor.

Wikelmann’ın 5000 günden fazla müddette yaptığı eser 69 milyon dolara satılarak dünyanın en yüksek fiyatlı dijital sanat yapıtı olmuştu. Lakin Wikelmann, bu satış sonrası ödeyeceği vergiden habersizdi. 10 milyon dolar vergi ödemesi konuşulan Wikelmann ile NFT’lerin vergilendirilmesi ile ilgili bilgi eksikliğini de ortaya çıkardı.

Gelir Yönetimi, NFT’lerin alım satımını yatırım yararı olarak gördüğü için, sermaye yararı vergisine tabi tutuyor. Bununla birlikte, NFT’ler tahsilat olarak kabul edildiğinden, %28 üzere yüksek bir oranla vergilendiriliyorlar. Ayrıyeten, NFT alıcılarının ve satıcılarının, NFT’yi satın almak için kullandıkları kripto para ünitesinin nasıl vergilendirileceğinin de farkında olmaları gerekiyor. Birden fazla kripto sanat yapıtı, dijital para üniteleri kullanılarak satın alınıyor. Kripto para üniteleri, başlangıçta satın alındıklarından bu yana ne kadar bedel kazandıklarına ve alıcının dijital para ünitesini ne kadar müddetle elinde tuttuğuna bağlı olarak bir sermaye yararı vergisine de tabi.

Alıcı, kripto para ünitesini bir yıldan fazla tutarsa, uzun vadeli bir sermaye yararı vergisine tabi oluyor. Uzun vadeli sermaye çıkarları, 40.000 ile 441.000 dolar ortasında kazananlar için %15 ve bu meblağdan daha fazla kazananlar için %20 oranında vergilendiriliyor. Dijital varlığın bir yıldan daha kısa bir mühlet elde tutulması, vergi mükellefi için efektif vergi oranına dayanan kısa vadeli bir sermaye yararı yaratacaktır.

Bu durumda NFT alıcıları ve satıcıları; bir dijital para ünitesi kullanarak bir NFT satın alırken, diğer bir NFT için bir NFT satarken, bir kripto para ünitesi için bir NFT satarken ve birebir vakitte eseri alıp ABD’ye geri satmak için kullanılan kripto para ünitesini dönüştürürken dolar bazında vergilendirilecekler.

CoinTracker’ın vergi strateji lideri Shehan Chandrasekera, CNBC’ye yaptığı açıklamada; gelişmekte olan NFT piyasası kelam konusu olduğunda pek çok kişinin vergi vaktinde sürpriz yaşayacağını belirtirken, bu mevzuda faaliyet gösteren birden fazla kişinin karşılaşacağı ağır vergi fiyatını muhtemelen bilmediğini söyledi.