• BITCOIN/TL
  531730,292
  % -0,02
 • ETHEREUM/TL
  33685
  % -0,43
 • RIPPLE/TL
  9.3
  % 6,49
 • BITCOIN CASH/TL
  2361.11,179
  % -1,38
 • LITECOIN/TL
  1762.91
  % -1,22
 • COSMOS HUB/TL
  212.79
  % -1,29
 • CARDANO/TL
  6.8
  % -0,79
 • TETHER/TL
  19.1
  % 0,20

Kredi Kartının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kredi Kartının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kredi kartı denildiğinde aklımıza genelde borçlarını ödeyemeyen ve bu mevzuda ziyadesiyle ziyana girmiş bireyler gelir. Ülkemizde kredi kartından muzdarip kişi sayısı çok fazladır. Bunun sebebi ise kredi kartının ne olduğunu ve nasıl kullanılacağının bilinmemesidir. Bilinçsiz formda kullanılan bu kartlar aslında çağımızın ihtiyaçları ortasına girmiştir.

Alışverişlerin internet üzerinden daha çok yapılmaya başlanması da kullanımının artışını getirmiştir. Kredi kartı kullanımını yönetmek çok kolay olmasına karşın insanların bunu yapamaması şaşırtıcıdır. Bunun sebebi ise kredi kartının bilinçsizce kullanılmasıdır. Hayatımızı her alanda kolaylaştıran bu katların kullanımını, yararlarını ve ziyanlarını bildiğiniz sürece bütçenizde eksilere düşmezsiniz.

Alışverişlerde çok sık kullanılan bu ödeme tekniğinin sahibine sağladığı kolaylıklar ve ziyanlar vardır. Ziyanlarını şuurlu bir kullanıcı olarak önleyebilirseniz şayet kullanımı size büyük yararlar getirir. Bunlardan en hoşu de size taksit imkânını sağlamasıdır. Günümüzde elden taksit uygulaması çok zordur. Kredi kartlarınız ile yaptığınız alışverişlerinizde taksit uygulamasını kullanmanız, elde etmek istediğiniz yüksek fiyatlı eserlere daha rahat kavuşmanızı sağlar.

İnternet üzerinden yapabileceğiniz alışveriş seçeneğine değinmiştik. Bu durum da yararlarından biridir. Taksit seçeneklerinin yanında ödeme erteleme kampanyaları da sunulabilmektedir. Alışverişlerinizde bu seçeneği de kullanarak bütçe planınızı daha rahat oluşturabilirsiniz.

Aynı vakitte müşteriye özel kampanyalardan da yararlanabilirsiniz. Bankanızın size sunduğu farklı kampanyalar ile alışverişlerinize bedel katabilirsiniz. Ek kart uygulamalarıyla da aile bütçenizi tek bir araç üzerinde toplayabilir ve takiplerini yapabilirsiniz.

En hoş özelliklerinden biri de her ay ödemeniz gereken faturalarınıza, otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Böylece farklı başka ödeme zorluğu çekmez ve takip etmeniz kolaylaşır. Vakitten da tasarruf etmiş olursunuz. Unutma üzere durumunuz da olmayacağı için ıstırap çekmezsiniz. Kredi kartı ödemelerinizi de internet bankacılığı üzerinden ya da ATM’lerden çarçabuk gerçekleştirirsiniz. Paranızın idaresine de katkı sağlamış olursunuz.

Kullanımın doğuracağı ziyanlardan da biraz bahsedelim. Bu ziyanlar genelde ödeme zorluğu ya da gecikmeler yaşandığında ortaya çıkmaktadır. Yani kartınızı kullanıp ödemesini geç yaptığınızda ya da yalnızca taban ödemesini gerçekleştirdiğinizde faiz oranı kadar bir fiyatlandırmaya tabi tutulursunuz. Şayet kartınızı üç ay boyunca hiç ödemezseniz, banka tarafından kullanıma kapatılır ve icra süreçleri başlatılır.