• BITCOIN/TL
  531764,546
  % -0,01
 • ETHEREUM/TL
  33686
  % -0,43
 • RIPPLE/TL
  9.33
  % 6,83
 • BITCOIN CASH/TL
  2360.48,302
  % -1,41
 • LITECOIN/TL
  1763.03
  % -1,21
 • COSMOS HUB/TL
  213.1
  % -1,14
 • CARDANO/TL
  6.79
  % -0,94
 • TETHER/TL
  19.1
  % 0,20

İcradaki Kredi Kart Borcu Kapatılır mı?

İcradaki Kredi Kart Borcu Kapatılır mı?

90 gün ödenmeyen kredi kart borçlarında bankalar yasal takip başlatmakta ve bu yasal takip icra takibine kadar devam etmektedir. Kredi kartlarında en çok merak edilen sorulardan birini cevaplayarak makalemize başlayalım. İcradaki kredi kart borcu kapatılır mı?

İcradaki Kredi Kart Borcu Kapatılır mı?

Cevabımız EVET ancak sizlere icraya düşmeden kredi kart borcunuzu ödemek için banka ile anlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü icraya düşmüş kredi kartlarına icra takip, ücreti, avukatlık ücreti, dosya ücreti gibi bir sürü masraf çıkacak ve kredi kart borcuna eklenecektir. İşte kredi kartı borcunu icra aşamasına gelmeden yeniden yapılandırma yoluyla çekilecek krediyle veya taksitlendirmeyle ödeme şansınız vardır. Kredi kart sahipleri, ödenmeyen borçlardan dolayı bankanın icra takibinden önce göndereceği ihtarnameyi alır almaz borcun ödenmesi için çalışmalara başlamalıdır. Eğer ki bu süreç geçerse borç dosyası tahsil edilmesi için icra müdürlüklerine gönderilir ki yukarıda saymış olduğumuz masraflar da borca ilave edilecektir.

Hak Mahrumiyeti

Borç dosyasının icra müdürlüklerine gönderilmesi sonrası artık anlaşılacak taraf bankadan ziyade avukatlar olacaktır. Şunu hemen belirtelim ki icraya düşmüş kredi kartı borcunun tamamı ödenmediği müddetçe taşınır – taşınmaz mallara ve maaşa hak mahrumiyeti kaldırılmaz. Diyelim ki avukatlarla kredi kartın borcunun taksitlerle ödenmesi konusunda anlaştınız. Yine de mallarda ki  ve maaş üzerinde ki hak mahrumiyeti kaldırılmaz. Ancak bu mallar icra yoluyla da mallar satılmaz, maaştan kesinti olmayacaktır. Ne zaman kredi kart borcu bitti mallar ve maaş üzerinde ki hak mahrumiyeti kaldırılacaktır.  Son olarak kısaca hak mahrumiyetinden bahsedersek, hak mahrumiyeti konulan mallar borç bitimine kadar satılmaz, devredilemez.