• BITCOIN/TL
  531764,690
  % -0,01
 • ETHEREUM/TL
  33686
  % -0,43
 • RIPPLE/TL
  9.33
  % 6,83
 • BITCOIN CASH/TL
  2360.48,440
  % -1,41
 • LITECOIN/TL
  1763.03
  % -1,21
 • COSMOS HUB/TL
  213.1
  % -1,14
 • CARDANO/TL
  6.79
  % -0,94
 • TETHER/TL
  19.1
  % 0,20

BİTCOİN İÇİN GEÇ Mİ KALDIK DERSİN ?

BİTCOİN İÇİN GEÇ Mİ KALDIK DERSİN ?

tren’i kaçırdım” önyargısına dikkat edin, bakış açınızı değiştirin ve ucuz sat’ları yığmak için küresel evlat edinmenin hala düşük olmasının keyfini çıkarın.

​Kişinin Bitcoin ile ilk karşılaşması üzerine, genellikle duyguların, eylemlerin ve düşüncelerin bir karışımı gerçekleşir. Var olacak sınırlı miktarda bitcoin‘in bir parçasını güvence altına aldıkları için tamamen kontrol edebilecekleri veya tatmin edebilecekleri paraya sahip olma konusunda güçlenmiş hissedebilirler. Ama aynı zamanda her ikisini de hissedebilirler ve çoğu zaman çok çeşitli diğer duygular şimdi Bitcoiner’da yeni bir ev bulur. Bununla birlikte, bitcoin satın alan her kişi geç kalmış gibi hissediyor — bir bitcoin artık çok pahalı ve sayı artışı gelecekte işe yaramayacak.

“TREN’İ KAÇIRDIM” ÖNYARGISI

Bir Bitcoiner geriye baktıkça, bir bitcoin‘in dolar veya diğer fiat para birimlerine kıyasla ne kadar değer kazandığını anlaşışıyor . ABD doları için kaydedilen ilk bitcoin işlemi, 2009 yılında, aynı adı taşıyan bir BitcoinTalk çevrimiçi forum kullanıcısı tarafından oluşturulan ilkel bir bitcoin değişimi olan New Liberty Standard aracılığıyla gerçekleşti. Bu işlemde PayPal üzerinden ödenen 5.02 dolar karşılığında 5050 BTC satın alınarak ilk kaydedilen bitcoin fiyatı 0.00099 dolar olarak belirlendi.

2010 yılına gelindiğinde bitcoin daha çok işlem gördü ve 1 BTC’NİN maliyeti 0,07 dolar civarındaydı. Ayrıca o yıl bitcoin ilk olarak günlük mallar için değiştirildi. BitcoinTalk üyesi Laszlo şunları önerdi: “birkaç pizza için 10.000 bitcoin ödeyeceğim… 2 büyük olanlar gibi, bu yüzden ertesi gün için biraz kaldı.”İşlemden sonra, Bitcoin Pizza günü kuruldu ve bu güne kadar geniş çapta kutlandı. Ancak belki de 2010’daki en ikonik BitcoinTalk yayınlarından biri, partiye geç kaldıklarını ve yeterli bitcoin’e sahip olmadıklarını hissettiklerini söyleyen bir kullanıcı olan ıchi’den geldi.

Bu doğru-ıchi zaten geç kaldıklarını ve 600 bitcoin‘in çok fazla olmadığını düşünüyordu. Ancak dolar cinsinden, bu gerçekten büyük bir yığın değildi; 600 BTC size 50 dolardan daha ucuza mal olacak. Bununla birlikte, son 11 yılda, bitcoin fiyatı %700.000’in üzerinde artarak mevcut 50.000 $ seviyesine yükseldi. Yani şimdi, bu 600 bitcoin yığını şüphesiz büyük bir yığın. Dahası, böyle bir varlığın gelecekte değer kazanmaya devam edebileceğini düşünmek saçma görünebilir ve 2021’de BTC’Yİ satın aldıysanız, Evet, geç kaldığınıza inanmak da benzer şekilde makul görünebilir.

Ama yanlış yerden bakıyor olabilirsiniz. Bitcoin‘in bu forum gönderisinden bu yana sahip olduğu takdiri göz önünde bulundurmak esastır, ancak daha da önemlisi, ıchi’nin gerçekten bitcoin’in zaten çok değerli olduğunu hissettiğini ve otobüsü kaçırmış gibi hissetmelerine neden olduğunu fark etmektir. Yine de, geriye dönüp baktığımızda, ıchi’nin otobüsü gerçekten kaçırmadığını ve “küçük” bitcoin yığınının yaklaşık on yıl sonra büyük bir yığın haline geldiğini görüyoruz. Yani şimdi geç kaldığını düşünerek, ıchi’nin basamaklarından geçebilirsin.

BAKIŞ AÇINIZA DİKKAT EDİN
Yeni başlayanlar için karşı sezgisel olabilecek ancak süreçte çok yardımcı olabilecek bir şey, bitcoin‘i bitcoin açısından düşünmektir. Şimdi geriye bakıp ıchi’nin 2010’da 600 bitcoin‘in yeterli olmadığına inanmakta saf olabileceğini yargılayabiliriz, ama görüyorsunuz, bunu yapıyoruz çünkü bu 600 bitcoin dolar cinsinden arttı. Bitcoin açısından artmadılar. Yalnızca 21 milyon BTC’NİN sabit toplam arzını oluşturan bitcoin cinsinden 600 bitcoin her zaman aynı tutardaydı ve olacaktır. Zihniyet her şeyin 21 milyona bölünmesidir.

Bitcoin’in zaman ilerledikçe daha yaygın bir şekilde benimsenmeye devam etmesi ve daha fazla insanın kendine özgü özelliklerini ve üstünlüğünü bir değer deposu ve değişim aracı olarak fark etmesi beklense de kesin olarak bilinemez. Bu nedenle, 2010 yılında, çok daha az insanın bitcoin’i bildiği ve kullandığı zaman, 600 BTC’NİN elde edilmesi daha kolaydı, 2021’e kıyasla 1 BTC’NİN maliyeti yaklaşık 50 bin dolardı ve dünyanın çoğu zaten bir düğüm işletiyor gibi görünüyor.düzenli olarak CoinJoins ve Yıldırım ağı üzerinden sats ile saç kesimi için ödeme yapın. Ama durum böyle değil; geri adım atmalı ve evlat edinmeyi değerlendirmeliyiz.

HALA ERKENCİYİZ.
Bitcoiner çevrelerinde, Bitcoin söz konusu olduğunda Dünya sakinlerinin çoğunun hala nasıl clueless olduğunu unutabiliriz. Ve bunu gerçekleştirmek için süslü istatistiklere ihtiyacınız yok; ana akım medyanın, zaten çok eski volatilite ve ölçeklenebilirlik argümanlarını gerekçe göstererek, bitcoin‘in para olarak kullanılmadığını düzenli olarak nasıl söylediğini not edin. Bitcoiners, evlat edinme büyüdükçe volatilitenin kendisiyle ilgileneceğini zaten biliyor ve Lightning Network zaten ölçeklenebilirliği çözüyor; ancak, dünyanın geri kalanı bunu yapmıyor.

kaynak:bitcoinmagazine.com