• BITCOIN/TL
  531764,310
  % -0,01
 • ETHEREUM/TL
  33686
  % -0,43
 • RIPPLE/TL
  9.33
  % 6,83
 • BITCOIN CASH/TL
  2360.48,510
  % -1,41
 • LITECOIN/TL
  1763.03
  % -1,21
 • COSMOS HUB/TL
  213.1
  % -1,14
 • CARDANO/TL
  6.79
  % -0,94
 • TETHER/TL
  19.1
  % 0,20

Binance ‘nin Başı Dert’de Olabilir

Binance ‘nin Başı Dert’de Olabilir

Binance, günlük olarak yaklaşık 25 milyar dolarlık kripto para birimi işlemlerini gerçekleştiriyor ve bugüne kadar borsasında 2 trilyon doların üzerinde hareket ettiğini gördü.

Ademi durdurmak için sorumluluk kaçınmak için bir yol olarak teknolojik demokrasi ve başlangıç olarak bir deneme olarak mı?

Kripto para Borsası Binance‘e karşı 100 milyon dolarlık potansiyel tahkim davasının temelinde yatan soru bu, 1,000’e yakın tüccarın sitenin 19 Mayıs’taki kesintisi sırasında uğradığı zararlar için tazminat talep etmesi.

Binance, 19 Mayıs’ta küresel kripto para piyasasında %33’lük bir düşüş yaşandığı için yılın en kötü piyasa çöküşlerinden birinin ortasında birkaç saat boyunca teknik sorunlar yaşadı. Tüccarlar Binance’in kesintisi süresince işlem yapamadı ve birçoğu site tekrar çevrimiçi olduğunda hesaplarının tükendiğini gördü.

Binance click-through açısından kullanımı bağışlar herhangi bir sorumluluk kayıplar ile yeni kullanıcılar, üzerine kayıt ile değişimi. Şirketin resmi bir merkezi yoktur ve herhangi bir yargı alanında kayıtlı veya düzenlenmemiştir.

Ağustos ayında duyurulduğundan bu yana yüzlerce kullanıcı davaya isimlerini ekledi. 19, Davacılar adına tahkimi yönlendiren Yönlendirme ve danışma Komitesine liderlik eden Liti Capital’den David Kay dedi.

700’den fazla orijinal davacıdan sadece altısı 20 milyon dolardan fazla tazminat talep ediyor. Ancak Kay, 19 Mayıs’taki kesinti sırasında tüccarlar tarafından kaybedilen toplam tutarın 100 milyon dolardan fazla olabileceğine inanıyor.

Ademi merkeziyetçilik pelerini mi?

Cointelegraph’a konuşan Kay, Binance‘in dünyanın en büyük kripto para Borsası olduğu dönemde “merkezi olmayan” etiketi büyük bir etki için kendi kendine uyguladığını, ancak yalnızca hedeflerini ilerletmek için uyguladığını söyledi. O dedi:

Binance kendisini bir topluluk varlığı olarak gizlemeye çalışıyor, ki bu değil. Topluluk varlıklarını kullanan bir şirket. [ … ] Çizgileri bulanıklaştırmak ve kendini Ademi merkeziyet fikrine sarmak için iyi bir iş çıkardı.”

Kay, Binance‘in “grup içi/grup dışı” bir zihniyet geliştirerek kripto para birimi topluluğundaki bölünme çizgilerini bölmek için Ademi merkeziyetçilik kavramını kullandığını öne sürdü: “Binance, karargahı olmadığı gerçeğine işaret edecek, düzenlenmediği gerçeğine işaret edecek ve şöyle diyecek ‘’ eğer bize karşıysanız, bu [Ademi merkeziyetçiliğe] karşısınız.’”

Binance‘in kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, bitcoin’in (BTC) kendisinin hiçbir operasyon tabanına sahip olmadığını belirterek, değişimin resmi bir merkez gerektirdiği fikrindenkaçındı. Ethereal Summit 2020’de bir dinleyiciye hitap eden Zhao, Binance‘in ofisinin kendisinin ve ekibinin o zamandan beri faaliyet gösterdiği her yerde olduğunu söyledi:

Bitcoin ofisi nerede? Bitcoin’in ofisi yok. [… Oturduğum her yer Binance ofisi olacak. Nereye ihtiyacım olursa Binance ofisi olacak.”

Binance, günlük olarak yaklaşık 25 milyar dolarlık kripto para birimi işlemlerini gerçekleştiriyor ve bugüne kadar borsasında 2 trilyon doların üzerinde hareket ettiğini gördü. Marj işlem platformu, kullanıcıların ABD ve Birleşik Krallık’taki düzenleyiciler tarafından yasaklanan bir uygulama olan orijinal varlıklarının 125 katına kadar işlem yapmalarını sağlar.

Kasım 2020’de Coinbase, Amerika Birleşik Devletleri emtia vadeli işlemleri Ticaret Komisyonu’nun resmi rehberliğini takiben profesyonel ticaret platformunda marj ticaretini devre dışı bıraktı. Ancak Binance, diğer birçok düzenlenmemiş kripto para birimi borsasıyla birlikte, yüksek riskli ticaret ürünleri sunmaya devam etti.

Mutlu gezgin

Binance’in sistemlerini kullanırken gereksiz kayıplara uğrayan tüccarların, şirkete karşı yasal işlem başlatmak için — çözümden bahsetmemek-çok az seçeneği vardı. Borsa geçtiğimiz birkaç yıl içinde Çin, Japonya ve Malta’dan sıçradıkça (hiçbir yere yerleşmeden), müşterilerinin yasal bir davayı temel alacak tanınmış bir Arenası yoktu.

O zamandan beri Binance, Hong Kong uluslararası tahkim Merkezi’nde kendisine karşı yapılan iddiaları dinlemeyi kabul edeceğini belirten hüküm ve koşullarına bir şart ekledi. HKIAC, bireylerin küçük talepler başlatması için çok pahalıdır ve her dava, işlemlere başlamak için 65.000 dolarlık bir ücret almaktadır. Dahası, iddialar yalnızca bireysel olarak yapılabilir, bu da sınıf davaları olasılığını engeller.

Tahkim mahkemesini kullanmanın yasaklayıcı maliyeti, çoğu kullanıcıyı borsaya karşı talepte bulunmaktan etkili bir şekilde fiyatlandırır. Sadece Jean-Jacques olarak tanınmak isteyen bir davacı, Binance‘in düştüğü gün 10.000 doların üzerinde kaybetti — Hong Kong mahkemesini hakem olarak kullanmak için defalarca ödemek zorunda kalacağı bir miktar.

Diğer bireyler, 19 Mayıs’ta ve öncesinde ve sonrasında diğer tarihlerde 100 ila 12 milyon dolar arasında değişen fonları kaybetti. Sydney, Avustralya’dan bir sağlık danışmanı ve yazar olan Kate Marie, site kesintisi sırasında vadeli işlem hesabına erişemediğinde 160.000 ila 250.000 dolar kaybetti. Marie dedi ki:

“Vadeli işlem hesabımı yeterince yönetemedim ve hızlı bir şekilde tasfiye edildim ve uyarı olmadan marj durumum değişmişti. 23’ünde de yine oldu, güvenlik önlemlerim olmasına rağmen. Bu beni ömür boyu tuzağa düşürecekti.”

Kanada’nın Toronto kentindeki perakende tüccarı Fawaz Ahmed, sitenin kullanıcı arayüzü donduğu ve pozisyonunu kapatmasını engellediği için 3.300 eter (ETH) (o sırada yaklaşık 6 milyon dolar değerinde) kaybetti. Ahmed, kazadan sonra ciddi depresyon belirtileri yaşadığını anlattı.

Cadı AVI yok

Kay, Binance aleyhindeki tahkimin cadı AVI olmadığını vurguladı. Böyle bir platformun kripto para birimi alanına getirebileceği faydayı kabul ediyor, ancak kumda bir çizgi çizilmesi gerektiğine inanıyor.

“Biz Binance karşıtı değiliz. Biz Binance yandaşıyız. Binance hala toplum için iyi olabilir. Bu hepimizin hata yapmasıyla ilgili, ama sonuçta bu hataların düzeltilmesi gerekiyor. Binance’i yok etmek istemiyoruz, ancak bunun temizlenmesi gerekiyor ” dedi.

Kay’ın başında bulunduğu grup olan Liti Capital, tahkimin maliyetini ön planda tutuyor ve davaların davacıların lehine değerlendirilmesi durumunda verilen zararın bir kısmı ile tazmin edilecek.

Davacılar Kay anlaşmalı bir sözleşme teşkil etmez Kullanım Şartları ile Binance click uygulanabilirliği sorusunu hedefliyoruz. Grup ayrıca, iddiaların yalnızca Hong Kong IAC’DE bireysel olarak yapılabileceği fikrine meydan okumaya çalışacak, ancak kay, gerekirse her iddiayla tek tek savaşmaya hazır olduklarını söyledi.

” Onlara bireysel olarak dava açmak zorunda kalırsak durmayacağız ” dedi.

Kullanıcı uyuşmazlığı

Arkansas Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Carol Goforth, tıklama kullanım şartlarının e-ticaret dünyasında yaygın olduğunu ve şartların makul olduğunu varsayarak yasal olarak bağlayıcı bir sözleşmenin parçası olabileceğini söyledi. Goforth Cointelegraph’a söyledi:

“Şartlar makul bir şekilde göze çarpıyorsa ve gerçekten sitenin şartlarını kabul ettiğiniz konusunda sizi uyaran bir bağlantıyı tıklamanız gerekiyorsa, bunlar gerçekten sözleşmenin bir parçası olabilir.”

Talep sahipleri şartların kabul edilemez olduğunu gösterirse, Kullanıcı Sözleşmesi potansiyel olarak geçersiz kılınabilir, dedi goforth. Bu, Sözleşmenin oluşumu sırasında haksız veya küfürlü olduğunu göstermek zorunda kalacakları anlamına gelir.

Bu yazının yazıldığı sırada binance‘in tahkim ihtimali hakkında söyleyecek çok az şeyi vardı. Bir sözcü Cointelegraph’a verdiği demeçte, ” anlaşmazlıkları çözmek için yasal sürece bağlıyız ve bekleyen yasal konular hakkında yorum yapmıyoruz.”

Borsa, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Hindistan, Japonya, Cayman Adaları ve daha Fazlasındaki yetkililerin ya ticaret ürünlerini yasaklamaya ya da borsayı ve bağlı ortaklıklarını takip etmeye çalıştıkları için 2021 yazında ağır düzenleyici ve yasal incelemenin hedefi oldu.ulusal yasaları ihlal ettiği için. Binance o zamandan beri kaldıraçlı ticaret ürünlerinin bir kısmını kapattı ve hizmetlerini belirli yargı bölgelerindeki müşterilere sunmayı bıraktı.

Ağırlıklarını tahkime ödünç veren davacılar, bunu çok çeşitli nedenlerle yaptıklarını söylüyorlar. Bazıları için, kay da dahil olmak üzere, Binance‘ın uzun zamandır kendini gizlemek için kullandığı sahte Ademi merkeziyetçilik pelerini kaldırmakla ilgili.

Kay,” Amazon’un “üzgünüm, çalışanlarımız ve müşterilerimiz bizi asla dava edemezler, çünkü biz internetin bir parçasıyız — ve internet kuralsız kalmaya devam edecek” dediğini düşünün. “Bu işe yaramıyor.”

kaynak:cointelegraph.com